LGS bilgilendirmesi: Sınavda maske takılacak mı, hangi tedbirler alınacak?

LGS Kılavuzu ve Uygulama Takvimi
Mayıs 12, 2021
2021-YKS Giriş Belgeleri adayların erişimine açıldı
Haziran 10, 2021

LGS bilgilendirmesi: Sınavda maske takılacak mı, hangi tedbirler alınacak?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ilkokul 8. sınıf öğrencileri ve onların velilerine yönelik olarak bir paylaşımda bulundu. Selçuk paylaşımında, Selçuk, “Sınavda maske takılacak mı?”, “Koronavirüs testi pozitif olan öğrenci ve görevliler için ne gibi tedbirler uygulanacak?” sorularını da yanıtladı.

Paylaşımına “8. sınıf öğrencilerimize ve velilerine günaydın” sözleriyle başlayan Bakan Selçuk, “LGS’ye az kalmışken kafalardaki soru işaretlerine yönelik bazı hatırlatmalarımız var. Her detayı düşünüp her tedbiri aldık, her sorunun cevabına buradan ulaşabilirsiniz. Öğrencilerimize çok selamlar ve şimdiden başarılar” dedi.

Selçuk’un sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda sınavın nasıl yapılacağına dair bilgilendirmeler görsellerle anlatıldı. 

İşte LGS sınavı öncesi öğrencilerin en çok merak ettiği sorular ve bunlara verilen yanıtlar:

– Sınav yerimi nasıl öğreneceğim?

Bu sene de geçen seneki gibi sınava kendi okulunda gireceksin. Sınava okulunda gireceğin bina, sıra numaran gibi bilgileri e-Okul sisteminden öğrenebilirsin. 

– Velim beni okul bahçesinde bekleyebilir mi?

Hayır, Kovid-19 tedbirleri kapsamında veliler okul bahçesine alınmayacak

– Sınava katılmak zorunlu mu?

Hayır sınava katılmak zorunda değilsin

– Sınavda maske takacak mıyım?

Okul bahçesi ve koridorlarında maske takmak mecburi. Ancak sınava gireceğin salonda ve sıralar arasında yeterli sosyal mesafe bulunacağından istersen sınav esnasında maskeni çıkarabileceksin. Maskeni düşürürsen endişelenme, sınav binalarında yedek maske ve el antiseptiği bulunacak.

– Koronavirüs testi pozitif olan öğrenci ve görevliler için ne gibi tedbirler uygulanacak?

Sınava girecek öğrenciler ile sınav görevlilerinin koronavirüs risk durumları Sağlık Bakanlığı tarafından bize bildiriliyor. Riskli olduğu tespit edilen görevlilerin, görevleri iptal edilecek. PCR testi pozitif ve temaslı olan öğrenciler ise ayrı salonlarda, gerekirse ayrı binalarda sınava alınacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara
Kurslarımız için bizimle iletişime geçin.